Разпространение:
В момента най-големият производител на бахар е Ямайка, други по-значими производители са Мексико, Гватемала и Хондурас. Растението е разпространено в целия Карибски басейн, Мексико и други страни от Южна Америка.
Описание:
Сем. Миртови (Mirtaceae).
Бахар наричан още пимента, представлява подправка със специфична миризма. Растението е известно и с името ямайски пипер. Той е вечнозелен храст, който може да достигне до 10-18 метра височина. Листата му много наподобяват тези на лавровите дървета – лъскави, тъмнозелени и елипсовидни. Плодът е ягода със сферична форма.
Използваема част:
Плодовете, листата и дървесината.
Химичен състав:
Багрилни вещества, етерични масла (евгенол, цинеол, феландрен, кариофилен), лигнин, мастни вещества, некристализиралии захари, смоли, летливи масла и други.
Лечебно действие и приложение според народната медицина и съвременната фитотерапия:
Има стимулиращо действие на стомашно-чревната функция, повишава апетита, има обезболяващ и газогонен ефект. Ароматен стимулант. Фенолът евгенол в бахара се използва за подпомагане на храносмилането, тъй като стимулира производството на трипсин. В стоматологията това вещество се прилага като местна упойка за венци и зъби.
Прилага се при: Газове в червата, нарушено храносмилане, повръщане, диария, треска, грип, настинки, тежко менструално кървене.
Външно приложен, бахарът помага за обезболяване при ревматизъм и невралгия.
Коментирането на тази статия е ограничено