Разпространение:
Родината на дървото е Средиземноморието, но сега се отглежда в Южна Турция, Северна Сирия, Южна Испания, Северна и Централна Португалия, Северно Мароко, Канарските острови и остров Мадейра. Развива се най – добре на варовити и богати почви. У нас се среща като декоративно растение.
Описание:
Сем. Лаврови (Lauraceae).
Вечнозелено дърво или вечнозелен храст, който може да достигне височина 15 метра. Има изправени голи издънки и кафява, гладка кора, коренът му не е дълбок. Простите късокосмести кожести листа са редувани, с цял ръб, достигат 20 см дължина и 4 см ширина. Малки бледо зелено-жълти цветя в краищата на клоните, 6-12 парчета се събират в съцветия. Плодът е яйцевидни или елипсовидни тъмнолилави или черни зърна.
Използваема част:
Листата.
Химичен състав:
Етерично масло, сесквитерпени (на който се дължи антибактериалният ефект), танини, наситени мастни киселини, органични киселини, фибри, витамин А, макро- и микроелементи като калий, фосфор, магнезий, натрий, калций, желязо, цинк, манган, мед.
Лечебно действие и приложение според българската народна медицина:
Пресните дафинови листа се препоръчва да бъдат нарязани на паста и да се използват като лечебно средство за лечение на рани и против изгаряне. Дъвче се при стоматит. Укрепва имунитета. Използват се като диуретик. Ефективно средство е за болка в ставите, хроничен гастрит, включително холангит и холецистит. При болки в гърлото и при настинки се правят инхалации с листа от дафинов лист, гаргара с отвари за болки в гърлото и други.
Противопоказания: Той не е подходящ за употреба, ако сте алергични към различни подправки, при диабетици, сърдечносъдови заболявания, по време на бременност и кърмене. Използването на дафинов лист по време на бременност може да предизвика контракции на матката, съдържат се и салицилати, които увеличават риска от кървене.
Препоръчителна дневна доза за възрастни:
Приготвя се запарка от 7-8 натрошени (или една супена лъжица нарязани) листа и 250 мл вряща вода. Кисне 5-6 часа. Пие се 3 пъти на ден по 80 мл преди хранене.
Коментирането на тази статия е ограничено