Разпространение:
Див чемшир (Ruscus aculeata, Butchers broom) представлява вечнозелено храстовидно растение, което расте из храсталаци и разредени широколистни гори. Рядко разпространено е – предимно в Източна и Южна България, докъм 1000 метра надморска височина. Среща се в Западна и Южна, отчасти и в Средна Европа.
Описание:
Сем. Аспарагусови (Asparagaceae).
Вечно зелено полухрастче с пълзящо коренище. Стеблото 30-60 см високо, разклонено, крайните клонки листовидни, елиптично ланцетни, островърхи, кожести, бодливи, заместващи листата. Цветовете еднополови еднодомни, по 1-2 в пазвите на ципести прицветници. Плодът месеста сферична червена ягода. Цъфти март-април.
Използваема част:
Коренът и коренището му.
Химичен състав:
Стероидни сапонини, стероли, флавоноиди, тлъсто и етерично масло, антрахинонови производни, кумарини, спартеин, тирамин, гликолова киселина, антрахинони, минерални соли и други.
Лечебно действие и приложение според българската народна медицина и съвременната фитотерапия:
Има лечебен ефект върху съдовете на вените и се използва за стесняване на съдовете на кожата. Притежава лечебни свойства, насочени към премахване на обостряне на хемороиди, венозни дисфункции. Намалява крехкостта и пропускливостта на капилярите и стените на съдовете, повишава тонуса на гладките клетъчни мускули. Екстрактът от корените се използва като диуретик за облекчаване на възпалението, болката и тежестта в краката с венозна недостатъчност и в случай на увреждане на бъбреците и жлъчния мехур.
Препоръчителна дневна доза за възрастни:
1 супена лъжица в 600 мл вряща вода, ври 3-5 минути. Кисне се 30 минути и се прецежда. Пие се 3 пъти на ден по 80 мл преди хранене.
Коментирането на тази статия е ограничено