Разпространение:
Отглежда се като декоративно растение и за производствени цели в Европа, САЩ, Северна Африка. Разпространена е в Средиземноморската област и в Източна Азия. В България се среща доста често, като предпочита лека влажна почва и места огряти от слънчева светлина.
Описание:
Сем. Устноцветни (Lamiaceae).
Едногодишно тревисто растение, което достига височина до 50 см. Стъблата са високи и силно разклонени, покрити от ситни власинки. Листата са зелени с реснички, разположени срещуположно. Плодовете са кухи и във вътрешността си съдържат семена. След като узрее плодът се разпада на четири орехчета.
Използваема част:
Листа, стъбла и цветове.
Химичен състав:
Терпени, слузни вещества, етерично масло, тимол, ниацин, витамин В6, витамин С, витамин А, желязо, калций, манган, калий, диетични фибри, танини, феноли, флавоноиди и други.
Лечебно действие и приложение според народната медицина и съвременната фитотерапия:
Има антиоксидантно действие и противовъзпалителен ефект. Понижава нивата на лошия холестерол, има слабо диуретично и успокояващо действие. Апетитовъзбуждащо и антисептично. Понижава кръвното налягане и подобрява храносмилането.
Прилага се при: Диарии, различни храносмилателни проблеми, загуба на апетит, метеоризъм. При жлъчни и чернодробни заболявания, катари на лигавицата на червата. При хрема, главоболие и виене на свят. Ефикасно е и за заболявания на дихателната система, като възпаление на гърлото и астма.
Коментирането на тази статия е ограничено